Stará jízdenka Stará jízdenka Stará jízdenka
Stará jízdenka Stará jízdenka

V plánu je bohužel zbouraní vodárny.

Honza P.

 

Můj Achiv Posázaví-jan má více jak 50.000 ks ikonografie , nechcete nějaké dobové fotky ? Můj favorit =fotograf Posázavské železnice Josef Bartl *1855 + 1929 je již 70 let po smrti -takže Autorské pr ...

Mgr.Jan Heřman

 

Na konci 70. let 20. století měly některé soupravy vedené v pátek a neděli v létě více než deset vozů (pokud mně paměť neklame nejvíc jsem napočítal dvanáct). Nejraději jsem jezdil v posledním, protož ...

Jiří Urban

 

Původní budova zastávky Petrov by měla být letos zdemolována. Nad levou částí se propadla střecha a její vlastník - SŽDC opravu vyřeší demolicí. Budova bude nahrazena přístřeškem.

Stoupa

 

Zastávka Samopše už 2 nebo3 roky je jiná. Snad najdu fotku pošlu HONZA

Jan Krutský

 

Dobrý den: Je nám líto že vaše Čerčanská vodárenská věž se dá navštívit jen jednou za rok ,při ochutnávání. S pozdravem p.Miksová a spol.

Pavlína Miksová

 

K-report

Diskuze o tratích Posázavského pacifiku.

Ledeč nad Sázavou

Současnost železniční stanice

Železniční stanice Ledeč nad Sázavou je mezilehlou stanicí na trati číslo 212 Čerčany – Světlá nad Sázavou. Je vybavena celkem čtyřmi kolejemi – z toho třemi dopravními (číslo 1, 2 a 4) a jednou manipulační (číslo 3). Manipulační kolej číslo 3 (první od nádražní budovy) je na světelském zhlaví kryta výkolejkou. Na zručském zhlaví jsou dvě výkolejky, které kryjí přejezd. Dále je na tomto zhlaví možný vjezd na dopravní kolej číslo 1 (druhou od nádražní budovy) přes dvě odvratné výhybky. U této koleje se též nachází kolejová rampa a v minulosti tu byla také kolejová váha, která se již delší dobu nepoužívala a při rekonstrukci stanici byla zrušena včetně přilehlého domku. Na konci koleje na zručském zhlaví (až za přejezdem) je vybudováno stáčiště mazutu pro firmu KOVOFINIŠ. Protože se jedná pouze o manipulační kolej, zabezpečovací zařízení neumožňuje z této a na tuto kolej stavět vlakové cesty. Není tedy ani osazena odjezdovými návěstidly.

Na dopravních kolejích číslo 1, 2 a 4 (od budovy druhá, třetí a čtvrtá) zastavují osobní i nákladní vlaky, lze zde provádět jejich vjezdy, odjezdy, průjezdy (průjezdu bez zastavení jsem však zatím nebyl svědkem), křižování a předjíždění těchto vlaků. Na kolej číslo 2 navazuje vlečka do dřevozpracujícího závodu. Na kolej číslo 4 navazuje kusá kolej s plechovou garáží pro „MUVku“. V minulosti zde bylo malé depo se stáním pro jednu parní lokomotivu s odpopelovací jámou.

Nádražní budova je jednopatrová z doby vzniku dráhy (provoz zahájen v roce 1903) a nachází se blíže ke světelskému zhlaví. Ve stanici se nachází dopravní kancelář se sídlem výpravčího a vnitrostátní pokladna. Na nádražní budovu bezprostředně navazuje skladiště vozových zásilek. Nádražní budova dostala novou omítku včetně nového vnitřního vybavení v roce 2003 v souvislosti s oslavami 100 let trati Světlá nad Sázavou – Kácov.

Výhybky ve stanici jsou stavěny místně a uzamykány výměnovými zámky. Do padesátých let byla stanice zcela bez návěstidel, zhruba na přelomu padesátých a šedesátých let zde byla instalována světelná vjezdová návěstidla vzoru SSSR (třísvětlová – návěsti stůj, volno a „přivolávačka“) s předvěstmi stejného vzoru. Tato návěstidla byla nezávislá na výhybkách a sloužila až do roku 1986. V tomto roce bylo ve stanici vybudováno staniční zabezpečovací zařízení TEST se světelnými návěstidly vzoru AŽD. Takto byla nahrazena vjezdová návěstidla a jejich předvěsti. Nově zde byla instalována také odjezdová návěstidla u dopravních kolejí. Tato nová návěstidla již využívají zjednodušenou rychlostní návěstní soustavu a vjezdové návěstidlo zároveň předvěstí návěsti odjezdovým návěstidlům. Při vybudování tohoto zabezpečovacího zařízení bylo sice ponecháno místní stavění výhybek, k výhybkám však byly vybudovány betonové stojany s elektromagnetickými zámky napojenými na staniční zabezpečovací zařízení. Tyto zámky při postavené vlakové cestě drží klíče od přilehlých výhybek a naopak chybějící klíč znemožňuje postavení vlakové cesty.

Na světelském zhlaví se nacházejí dva přejezdy původně vybavené jen výstražnými kříži, v 60. letech byly vybaveny zabezpečovacím zařízením VÚD se světelnými výstražníky a závorami ovládanými při jízdě do stanice jízdou vlaku a při odjezdu ze stanice tlačítky výpravčího. Při vzniku staničního zabezpečovacího zařízení TEST byla vybudována závislost s tímto zařízením. Zajímavostí bylo doplnění světelných výstražníků automobilovými houkačkami. V 90. letech byly tyto výstražníky nahrazeny výstražníky AŽD se zvonkovou výstrahou. V roce 2003 bylo toto zabezpečovací zařízení na obou přejezdech demontováno a místo něj zde vzniklo nové zabezpečovací zařízení AŽD 97 s polovičními závorami, novými výstražníky a též zvonkovou výstrahou. Vjezdové návěstidlo na světelském zhlaví kryje oba tyto přejezdy. Zajímavostí je, že předvěst tohoto návěstidla se nachází těsně před zastávkou Horní Ledeč. Na zručském zhlaví se též nacházejí dva přejezdy – ty však jsou dosud bez zabezpečení a pouze jsou označeny výstražnými „Ondřejskými“ kříži.

Staniční kolejiště prošlo v roce 2006 komplexní rekonstrukcí – kromě kolejiva zde bylo kompletně vyměněno štěrkové lože a byla zde vybudována nová vyvýšená nástupiště.

Co se týče traťového zabezpečovacího zařízení, tak v úseku Ledeč – Světlá je zaveden reléový poloautoblok. V úseku Ledeč – Vlastějovice, jakožto na celém zbytku tratě 212 je zavedeno telefonické dorozumívání.

Text: Jiří Kratochvíl


Autoři fotografií a majitelé archivu starých pohlednic jsou uvedeny vždy pod snímkem.
Jízdenky: Jakub Džurný

Komentáře 

K článku je celkem 2 komentářů >>> ZOBRAZIT KOMENTÁŘE

Přidat komentář

Jestliže jste po přečtení článku zjistili, že víte o dané problematice více, velice nás potěšíte tím, že svůj příspěvek vložíte do komentářů pod článek nebo nás rovnou kontaktujete. Můžeme tak postupně články doplňovat a upřesňovat. Za všechny podněty předem děkujeme.

Vaše zpráva – povinný údaj

Jméno – povinný údaj

Email

Smažte slovo "SPAM" – jinak se zpráva neodešle
   

Spolupracovníci: Bodlák Vilém, Buchtela Daniel, Dolejší František, Fořt Jan, Hrubeš Martin, Křivánek Tomáš, Kočovský Mirek, Nyklíček František, Mykl Tomáš, Pospíšil Lubor, Procházka Tomáš, Sporer Petr, Šebek Roman, Šmejkal Alexandr, Autorská práva ke všem fotografiím a textům mají jejich autoři. Webmaster: Džurný Jakub. Poděkování: Martin Navrátil
Kontakt na autory webu
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial 3.0 Unported License
Prezentace starých mapových děl z území Čech, Moravy a Slezska | Projekt NIKM